شيمی اسپیـن فینیـش (Spin finish) در صنایـع نساجـى

  • خانه
  • وبلاگ
  • شيمی اسپیـن فینیـش (Spin finish) در صنایـع نساجـى
Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

گردآورنده : بنت الهدی عالمی

چکیده:
هدف از ارائه این مقاله ,بیان تعاریف مربوط به الکتریسیته ساکن,مشکالت حاصل از آن در صنعت نساجی و ارائه راهکار های مرتبط با آن می باشد. در این
خصوص مطالبی در خصوص اسپین فینیش نیز ارائه می گردد.

مقدمه
الکتریسیته ساکن. به مفهوم انباشته شدن بار الکتریکی بدون تحرک در یک جسم است. زمانی که دو سطح با یکدیگر تماس پیدا می کنند تبادل الکترون از طریق فصلمشترک بین آن دو سطح بوجود می آید .این تبادل متقارن نیست .حتی زمانی که دوجسم مشابه . با یکدیگر مالش داده شوند یک جسم دارای مقدار الکترون اضافی و جسم دیگر دارای کمبود الکترون خواهد بود.پس از کشف الکتریسته جاری مطالعه درزمینه الکتریسیته ساکن به علت مشکلات عدیده متوقف گردید تا این که در این اواخر به علت افزایش مشکلات ناشی از آن در صنعت )بخصوص پس از تهیه و به کاربردن الیاف مصنوعی سنتزی (مطالعاتی در این زمینه صورت گرفت.
مشکالت ناشی از الکتریسیته ساکن در صنعت نساجی صنعت نساجی از مواردی است که به مقدار زیاد تحت تاثیر اثرات منفی الکتریسیته ساکن قرار دارد. تولید الیاف مصنوعی .پالستیکی و افزایش سرعت فرایندهایی که این مواد را به کار می گیرند .مشکل الکتریسیته ساکن را شدت بخشیده است. الکتریسیته ساکن در صنعت نساجی مشکلاتی را در مراحل مختلف تهیه پارچه و تبدیل الیاف به نخ و غیره و به عبارت دیگر در موقع جا به جا کردن و عملیات مختلف روی الیاف به وجود می آورد. به طور کلی می توان به عملیات ریسندگی ،بافندگی و تکمیل اشاره نمود. وقتی که الیاف و یا کالاهای ساخته شده تحت اصطکاک ناشی از مالیده شدن روی یکدیگر و یا مالیده شدن روی سطوح هستند. امکان بوجود آمدن الکتریسته ساکن در آنها پدیدار می گردد. مهمترین مشکلات حاصل عبارتند از :
– فاصله گرفتن فیلامنت ها از یکدیگر در نخ های فیلامنتی
– تشکیل بالون در دسته ای از فتیله ها
– افزایش مقدار الیاف آزاد در فضا
– افزایش خاصیت مویی بودن نخ
– مشکل تا زدن پارچه به ویژه بعد از خشک کن
– چسبیدن الیاف به بخش هایی از ماشین و متوقف شدن فرایند
– جذب گرد و غبار از هوا توسط الیاف و فیلامنت ها .نخ و پارچه
– چسبیدن لباس ها به یکدیگر در حین پوشیدن
– جلوگیری از باز شدن چتر نجات
در شرایط یکسان مشکل الکتریسیته ساکن برای الیاف مصنوعی به علت نارسانا تر بودن به مراتب بیشتر از الیاف طبیعی است. روش های مقابله با الکتریسیته ساکن مقدار الکتریسیته ساکن انباشته شده روی هر جسم نشان دهنده توازن بین سرعت شکل گرفتن بار الکتریکی و سرعت نشت آن به محیط اطراف است. با توجه مقاومت الکتریکی بالا در سطح الیاف و پلاستیک. نشت به کندی صورت می گیرد. بررسی ها نشان می دهد که تخلیه بار الکتریکی از پلی استایرن به طور کامل به سه سال زمان احتیاج دارد.

کاهش انباشته شدن بار الکتریکی به دو روش امکان پذیر است:
– جلوگیری از شکل گرفتن بار الکتریکی
– افزایش سرعت نشت
به طور کلی می توان گفت که روش های جلوگیری از شکل گرفتن بار الکتریکی روی اجسام کارایی بالایی ندارد و به همین علت .روش هایی که بر اساس افزایش سرعت نشت هستند، بیشتر استفاده می شود. مهمترین راه حل برای سرعت بخشیدن به نشت بار الکتریکی افزایش هدایت الکتریکی الیاف است. به همین منظور از مواد ضد الکتریسیته ساکن استفاده می شود. مواد آنتی استاتیک تمایل الیاف و پارچه را نسبت به جمع کردن بار الکتروستاتیکً کاهش می دهند و عموما یا باعث کاهش تولید الکتریسیته ساکن می شوند و یا سطح انتقال الکتریسیته را افزایش می دهند.همه الیاف مصنوعی بعد از خروج از رشته ساز. با یک روغن تکمیلی (finish Spin) آغشته می شوند. تولید الیاف پیشرفته در سرعت های زیاد. بدون کاربرد این مواد تکمیلی غیرممکن است.

اسپین فینیش (Spinfinish)
لایه اسپین فینیش فصل مشترک بین الیاف با دیگر سطوح دستگاه مثل غلتک ها و راهنماها و غیره می باشد. وظیفه اصلی اسپین فینیش افزایش خاصیت آنتی استاتیکی در الیاف می باشد.بنابراین یک اسپین فینیش مناسب باید خواص زیر را دارا باشد:
– چسبندگی مناسب بین فیلامنت ها را ایجاد کند.
– بار ساکن به وجود آمده در طول فرایند تولید را کاهش دهد.
– از سطح نخ جدا نشود و مقدار کمی از آن خواص مورد نظر را در الیاف تأمین کند.
– به راحتی قابل شستشو و برداشت باشد.
– حساسیت زا نباشد و از نظر زیست محیطی مناسب و غیر سمی باشد.
– باعث خوردگی و آسیب دیدگی غلتک ها ، راهنماها و یا سوزن ها نشود.
– نرمی و چربی خوبی را فراهم کند تا با کاهش اصطکاک بین الیاف و فلز، سایش الیاف را کم کند و در طول فرایند. تنش یکنواختی بر الیاف اعمال گردد.

اجزای اسپین فینیش
اسپین فینیش به طور کلی شامل روغن. ترکیبات آنتی استاتیک.امولسیفایر و به صورت جزئی شامل آنتی اکسیدان.آنتی باکتریال .بازدارنده های خوردگی و ضد کف می باشد.

2 Comments

  1. خوب و مفید.
    لطفا مشکلات تایپی را رفع کنید. هر جا لا بود ال تایپ شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *